Köylüler Doğan'ı köyden kovdu

2010-07-14 15:51:00

 

Aylardır siyanüre karşı mücadele veren Niğde Hasangazi köylüleri sonunda Aydın Doğan'ın şirketini köyden kovmayı başardı.
 
 
 

ERTUĞRUL CESUR'un haberi

Köyün su göletinin yanında siyanür havuzu tesisi kurmayı planlayan Gümüştaş Madencilik'in tehdit ve yıldırma politikaları karşısında geri adım atmayan köylülerin kararlılığı sonucu şirket geri adım attı. Vakit'e konuşan Hasangazi Köyü Derneği Başkanı Hüseyin Özçelik şirketin tesisi Hasangazi'de kurmaktan vazgeçtiğini söyledi.

“ŞİMDİ DE TEPEKÖY'Ü ZEHİRLEYECEK”
Özçelik, “Bizim kararlı direnişimiz karşısında şirket sonunda pes etti. Siyanür havuzlarını köyümüzün kurmaktan vazgeçti. Ancak bu sefer de 35 km. kadar uzaktaki Tepe Köy'e gittiler. Biz Tepe Köylüleri uyardık. Ancak küçük bir köy, tehlikenin farkında değiller. Şirket burada köylülerden arazi almış, birtakım vaatlerde bulunmuş. Oysa siyanür havayı ve toprağı zehirlediğinde bunun hiçbir şekilde telafisi yok. Eğer Tepeköylüler direnmek isterlerse biz kendilerine destek veririz” dedi.

KÖKSAL: “KÖYLÜYÜ İKNA İÇİN PROFESÖR GETİRDİLER”
Vakit'e konuşan Tepe Köy sakinlerinden Ramazan Köksal ise şirketin köyden 650 dönüm arazi satın aldığını ve yasak olmasına rağmen geceleri sondaj çalışmaları yaparak zemin yoklamasına başlattıklarını söyledi. Köksal, “Ben yurtdışında maden şirketlerinde çalışmış bir insanım. 1998'de Kırgızistan'da siyanür taşıyan kamyonun nehre devrilmesinin ardından Issıl Gölü'nün ne hale geldiğini gözlerimle gördüm. Siyanür hiçbir canlıya hayat hakkı tanımıyor. Şirket, köylüleri ikna etmek için Çukurova Üniversitesi'nden maden mühendisi diye Adem Ersoy adında bir profesörü köye getirdi. Benim sorularım karşısında sonunda o da sonunda ‘siyanür zehirdir' dedi” şeklinde konuştu.

“BAYKAL GİDERAYAK BELEDİYE BAŞKANINA “ŞİRKET'E YARDIMCI OL” DEMİŞ
Altın şirketinin vaatlerle yörede en karşı görüşteki siyasileri bile ikna ettiğini kaydeden Köksal, “Ulukışla belediyesi CHP'lidir. CHP bir yandan siyanüre karşı görünüyor bir yandan da burada şirketi destekliyor. Hatta Deniz Baykal'ın giderayak Ulukışla Belediye Başkanı'na, ‘şirkete yardımcı olun' dediği söyleniyor. Bu nedenle CHP Ulukışla İl Başkanlığı Genel Merkez'e yazı yazarak partinin siyanür konusundaki görüşünü sorumuş. Ben de önümüzdeki günlerde bölge idare mahkemesine başvurmayı düşünüyorum” dedi.

Vakit

 

0
0
0
Yorum Yaz